Sigarayı bırakın ve 20 dakikada değişikliğe şahit olun

688 defa okundu kategorisinde, 07 Şub 2017 - 13:54 tarihinde yayınlandı
Sigarayı bırakın ve 20 dakikada değişikliğe şahit olun

Sigara içmek ve içenlerin karşılaştıkları kötü senaryolar ile ilgili her geçen gün değişik çalışmalara imza atılmakta. Zararlarının bilinmesine rağmen hala inatla içilmeye devam eden sigaradan esasında artık tüm dünya yavaş yavaş kurtulma çabası içine girmiş bulunmakta. Sigaranın zararları ve kaybettirdiklerini konu alan gerek kamu spotu gerekse yaşanmış hikayeler ile tüm insanlık bilinçlendirilmekte.

Dünyanın geneline bakıldığında tütün kullanımına dayanan hastalıklar sebebiyle her yıl yaklaşık 6 milyon kişi hayatını kaybetmekte. Ülkemiz de ise durum çok daha vahim. Türkiye’de ki tüm ölümlerin yüzde 23 lük gibi büyük bir payı tütüne bağlı hastalıklar neticesinde sonuçlanmaktadır.

Kadınların Hayatından 23, Erkeklerin İse 28 Yıl Çalıyor

Sigara içen insanların bilmesi gereken en önemli konu sigaradan kötü etkilenmeyen hiçbir organ bulunmamaktadır. Yani sigara içmek vücudun tamamına zarar vermektedir. İstatistikler bizlere şunu gösteriyor ki sigara, kadınların hayatından 23 yıl, erkeklerin hayatından ise 28 yıl çalmaktadır.

Sigara içerisindeki kimyasallar ile eroin ve kokain kadar güçlü bağımlılık yapan bir zehirdir. Akciğer kanseri, kalp krizi ve KOAH gibi dünyanın en ölümcül 10 hastalığın 6 tanesine sigara sebebiyet vermektedir.

Değişimler Hemen Kendisini Gösteriyor

Sigarayı bıraktıktan 20 dakika vücut değerleri değişim göstermeye başlıyor. Nabız ve kan basıncı normale dönüyor. 1 ay sonra kalp damarlarınız normal boyutlarına ulaşıyor ve bunun neticesinde 1 yılın ardından kalp krizi geçirme riskiniz iki kat azalıyor. 10 yıl içinde ise hiç sigara içmemiş gibi temiz bir vücuda sahip olabilmeniz mümkün.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz